Spina Bifida je vrodená vývinová chyba, ktorá sa môže prejaviť u každého. Nepoznáme presnú príčinu vzniku tohto ochorenia, ale výskum ukázal, že u ženy, ktorá každý deň užíva 400 mcg kyseliny listovej skôr ako otehotnie, sa zníži riziko výskytu spiny bifidy alebo iných chýb neurálnej rúry až o 70 %. Presná príčina výskytu v ostatných prípadoch nie je známa, ale predpokladáme, že genetika a životné prostredie môžu zohrávať určitú rolu.

Kyselina listová na každý deň
Kyselina listová pomáha vytvoriť zdravé bunky. Je potrebné, aby ste ju užívali každý deň, práve tak ako čítate noviny, pripravujete sa ráno, jete na obed alebo odpočívate večer. Kyselina listová je najdôležitejšia, keď vaše telo vytvára veľa nových buniek.

Opakovaná prevencia
Vysoké riziko narodenia dieťaťa so Spinou Bifidou je u žien, ktoré mali rizikové tehotenstvo, výskyt Spiny Bifidy v rodine alebo samé ju majú by mali brať predpísané množstvo 4 000 mcg.

 

Čo je kyselina listová?
Kyselina listová je jedným zo skupiny vitamínov B, ktorý   pomáha vytvoriť zdravé bunky. Je dôležité zvyknúť si na prísun vitamínov s kyselinou listovou každý deň, aby jej vaše telo malo dostatok, keď ju bude potrebovať.


Ako kyselina listová pomáha?
Kyselina listová je najdôležitejšia, keď vaše telo vytvára veľa nových buniek, t.j. počas tehotenstva, ale už aj pred počatím. Kyselina listová znižuje riziko výskytu vážnych vrodených vývinových chýb ako Spina Bifida.

Spina Bifida je vrodená chyba, ktorá vznikne, ak sa chrbtica dieťaťa úplne neuzavrie. Niektoré vrodené chyby vznikajú v prvých fázach tehotenstva, často predtým ako žena zistí, že je tehotná. Preto je také dôležité dodávať telu dostatok kyseliny listovej každý deň. Užívanie kyseliny listovej pred počatím a počas prvých fáz tehotenstva znižuje riziko výskytu Spiny Bifidy a iných vážnych vrodených chýb až o 70 %.

Pre každého sú i ďalšie dôvody prečo užívať dostatok kyseliny listovej. Kyselina listová môže tiež zlepšiť zdravie srdca a pomáha predísť niektorým druhom rakoviny.
Kto potrebuje kyselinu listovú?

Každý! Každý potrebuje užívať vitamín s kyselinou listovou každý deň. Kyselina listová je dôležitý vitamín zo skupiny B, ktorý je odporúčaný pre všetkých mužov i ženy. Kyselina listová je najdôležitejšia pre ženy, ktoré chcú alebo môžu otehotnieť. Aj keď neplánujete otehotnieť, vaše telo potrebuje kyselinu listovú každý deň. Väčšina ľudí neplánuje tehotenstvo, takže je dôležité zvyknúť si na užívanie kyseliny listovej, aby ju Vaše telo malo, keď ju bude potrebovať.
Koľko kyseliny listovej potrebujem?

Všetky ženy, ktoré chcú alebo môžu otehotnieť, by mali užívať vitamín so 400 mcg kyseliny listovej každý deň. To je 100 % množstvo, ktoré je každý deň potrebné. Na etiketách o nutričných hodnotách sa to nazýva „Odporúčaná denná dávka“. Uistite sa, že je tam uvedené 100 % množstvo kyseliny listovej.

Niektoré cereálie, ktoré sa zvyknú jesť na raňajky, tiež obsahujú kyselinu listovú, ktorú potrebujete. Aby ste si boli istí, že vaše vitamíny alebo cereálie majú dostatok kyseliny listovej, skontrolujte etiketu o nutričných hodnotách. Pri kyseline listovej by malo byť uvedené 100 %.

U niektorých žien je vyššia pravdepodobnosť výskytu vrodenej chyby Spina Bifida v tehotenstve. Informujte sa u vášho lekára alebo lekárnika. Ak je u Vás zvýšené riziko výskytu, Váš doktor by Vám mal dať lekársky predpis na užívanie vyššieho množstva kyseliny listovej.