hodina detom

kontinencia

logo ifmsa

Príručka múdrych rodičov

Prirucka chytrych rodicu

 

Hrubé črevo (intestinum crassum alebo colon) je jednou z posledných častí tráviaceho traktu. Je dlhé asi 1,5 metra. Prichádza tu k vstrebávaniu vody, niektorých vitamínov, solí, liekov. Do hrubého čreva sa presúvajú zvyšky potravy, voda, žlčové farbivá, odlúpené zvyšky epitelov.

Prichádza k zahusťovaniu obsahu čreva, k tvorbe stolice a k jej následnému odchodu. Defekáciu (vyprázdňovanie stolice) riadi centrálna nervová sústava (mozog a miecha). Odchod stolice prebieha po uvoľnení vonkajšieho zvierača konečníka, čo riadi človek vedome. U detí so spina bifida je často poškodená táto funkcía a deti nedokážu vedome regulovať odchod stolice, prichádza k pošpiňovaniu (spontánny odchod malého množstva kašovitej až riedkej stolice) alebo k zápche (hromadeniu stolice v hrubom čreve). To je spojené s ďalšími problémami, dieťa má nafúknuté brucho, ťažšie sa cievkuje, môže mať bolesti brucha, pri defekácii má veľké bolesti, môžu sa vytvoriť aj drobné fisury (trhlinky na konečníku). Je dôležité uviesť aj určité sociálne problémy – keď sa dieťa pošpiňuje, musí mať plienky, v spoločnosti má problém so zápachom stolice, nedokáže si ,,naplánovať“, kedy pôjde na stolicu. To obmedzuje napr. návštevu divadla, plavárne a iné aktivity dieťaťa a jeho integráciu.
Riešením je nácvik vyplachovania hrubého čreva. Ide o jednoduchý výkon, ktorý sa ľahko naučí matka, alebo iný rodinný príslušník, ale i samotné dieťa. Výplach sa robí pomocou jednoduchého setu, ktorý sa naplní vodou. Následne sa voda vpustí do hrubého čreva, ktoré vypláchne a následne odíde stolica. Výkon sa robí v prvý týždeň každý deň, potom každé 2 – 3 dni. Keď sa robí výplach pravidelne, zníži sa alebo úplne odstráni výskyt vyššie uvedených ťažkostí.

Postup pri vyprázdňovaní hrubého čreva v domácom prostredí si môžete pozrieť v priloženej prezentácií.

Najoptimálnejší spôsob, ako začať s výplachmi hrubého čreva je edukácia v spoluprácii so zdravotníkmi. Radi Vám poradíme a naplánujeme najoptimálnejší spôsob pre Vás alebo Vaše dieťa v DFNsP v Bratislave. Všetky potrebné zdravotnícke pomôcky sú hradené zdravotnou poisťovňou. Skúsenosti našich pacientov sú pozitívne. Budeme radi, keď sa so svojimi skúsenosťami podelíte aj prostredníctvom diskusného fóra.

V prípade, že sa chcete dozvedieť viac alebo objednať na  edukáciu výplachov hrubého čreva, kontakt v DFNsP Bratislava:

Mgr. Zuzana Medveďová.
Tel. č. 02/59371 613
02/59371 298
email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.