„Prežil som útok strelnou zbraňou.“
V Guamtemala prevažuje ilegálna držba strelných zbraní, čoho následkom sú tisíce úmrtí každý rok a množstvo ľudí, ktorí síce útoky prežili, majú však rôzne postihnutia.
Keď som sa zoznámila s Gustavom Masariegos v guatemalskej nemocnici, ubehlo už osem mesiacov od jeho postrelenia. Zdvihol svoju hlavu z vankúša, aby mi ukázal jazvu na krku, kadiaľ mu vnikla guľka, ktorá zmenila v priebehu jednej sekundy celý jeho život.
Gustavo je teraz quadruplegik. Pred tým, ako sa ho dvaja muži snažili zabiť na ulici, pracoval ako sudca a mal za sebou 12 rokov praxe. A nešlo o náhodné napadnutie. Počas niekoľkých mesiacov len počas samotného roku 2005 boli v Guatemala postrelení a zabití dvaja ďalší sudcovia a verejní žalobcovia počas rôznych incidentov. Spýtala som sa Gustava, kto ho mal snahu zabiť. „Kriminálnici nikdy neukážu svoju tvár,“ povedal. „Myslím si, že išlo o inteligentných autorov z radov ilegálnych držiteľov strelných zbraní. Mohli to byť bývalí policajti, vojaci alebo partizáni, alebo možno členovia nejakého gangu. Ako sudca som sa zúčastnil viacerých závažných prípadov rozličných ľudí.“
Krvavé dedičstvo.
Guatemala je krajina , ktorá sa ešte doposiaľ nespamätala z dôsledkov desaťročnej občianskej vojny. Jedno z dedičstiev tohto krvavého konfliktu je násilie, nielen v domácnostiach ale taktiež na uliciach. Ďalší sú ozbrojení. USA odhadujú najmenej 1,5 miliónov ilegálnych zbraní v Guatemala, vyrobených vo väčšine silne ozbrojených štátoch strednej Ameriky. V roku 2004 zomrelo takmer 4500 guatemalčanov násilnou smrťou a ôsmi z desiatich boli zastrelení. Avšak oficiálne počty ľudí nie sú tak rekordné ako postihnutia vzniknuté z týchto násilných činov.
Dr. Chuan Carlos Lorrenti liečil Gustava Masariegos v nemocnici IGSS v Guatemala. Je špecialistom na rehabilitáciu už vyše 15 rokov. Dr. Lorrenti vidí denne následky, ktoré získali jeho pacienti dôsledkom takýchto ozbrojených útokov. „Stretávame väčšinou obete nehôd, najmä roľníkov, robotníkov alebo kšeftárov. Avšak teraz môžeme povedať, že 70-80% z našich pacientov je tu v dôsledku násilia a najmä v dôsledku ozbrojených útokov.“ Vyjadril smutné skutočnosti Dr. Lorrenti.
Omyl v totožnosti.
Alex Galvez je ďalšou obeťou násilia so zbraňami. Bol zranený, keď mal 16 rokov počas prestrelky medzi dvoma súperiacimi gangmi v meste Guatemala. Vtedy bol Alex na ceste do miestneho obchodu, kde si chcel kúpiť malinovku k obedu.
„Myslel som si že zomriem,“ hovorí. „A chcel som zomrieť, pretože v Guatemala nie je veľa možností pre handikepovaných ľudí"
Ale Alexov život sa úplne zmenil. Je jedným zo zakladateľov nevládnej organizácie so sídlom v Antigua, druhým najväčším mestom v Guatemala a pomáha postihnutým ľuďom. Nadácia „Zmeny“ poskytuje špeciálne služby, napr. protézy a invalidné vozíky, pre rôznych ľudí, ktorý sem dochádzajú zo všetkých kútov celej Guatemala. V rozvojovej krajine, akou Guatemala je, nie je nič „automaticky“, čo sa týka prístupu k základným prostriedkom. A mnohí postihnutí obyvatelia sú veľmi chudobní. Obrátiť sa so žiadosťou o pomoc sa môžu len na nevládne organizácie.
Rehabilitácia.
Nadácia „Zmeny“ podporuje filozofiu nezávislého spôsobu života pre postihnutých ľudí. V Guatemala je to nový, dosiaľ nepoužívaný pojem. Alex ho má dobre prepracovaný. „Dokonca moja rodina si myslela, že som bol pre nich záťažou“ uvádza Alex Galvez. „Teraz som im nápomocný, pretože mám dobrý plat“ dodáva s úsmevom.
Gustavo Masariegos rovnako dúfa, že sa vráti späť k platenému zamestnaniu. Nemyslel si, že bude môcť niekedy vôbec znovu pracovať ako sudca, ale očakáva začiatok svojej právnickej praxe s niektorými priateľmi. Hovorí, že jeho rehabilitácia bola kvalitná. Spočiatku sa nemohol ani pohnúť, nevedel pohybovať s ničím od krku dolu, ale teraz zdvíha hlavu a nohy pomocou špeciálneho zariadenia.
Rovnako ako Alex používa invalidný vozík, bude ho používať aj Gustavo. Obaja sú veľký optimisti a veria v znižovanie miery násilných činov v Guatemala.
Problém so SPINA BIFIDA v Guatemala.
Guatemala je jedna z krajín s najväčším výskytom spina bifida na svete. Dcérka Hertilie Cano má formu spina bifida, kde došlo k poškodeniu miechy a nervov.
Dr. Graciela Mannucci je neurochirurgička, ktorá prevádzkuje ústrednú americkú nemocnicu zameranú špeciálne na spina bifida. Niektoré deti si vyžadujú operáciu pre úpravu poškodenia. Na fotke vyšetruje Dr. Mannucci malú Dayana Sofiu pred operáciou.
Maria Ciriaca Marroquin (vpravo) je miestna pôrodná baba pre Buena Vista neďaleko Antigua v Guatemala. Maria sa podieľa na skúšobnej štúdii, pričom trénuje pôrodné baby a pripravuje ich na situácie, keď sa narodí dieťa so spina bifida.
Hernandez „junior“ má tiež spina bifida. Tu sa pripravuje jeho prvý invalidný vozík šitý na mieru v nadácii „Zmeny“ v Antigua.
Nadácia Zmeny poskytuje rehabilitáciu, pracovný a vzdelávací tréning pre postihnutých ľudí.
Victoria Sandoval je jednou zo zakladateľov organizácie spina bifida v Guatemala.
Zdroj: http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/crossing_continents/4337734.stm
Preložila: Eva Krajčovičová